ЛЕСТВИЦА

 

ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Изпълва се една година от кончината на Доростолския митрополит Амвросий

18 август 2021 14:22, Българска Патриаршия
Доростолския митрополит Амвросий

На 18 август се изпълва една година от кончината на Доростолския митрополит Амвросий.

Доростолският митрополит Амвросий (в света Александър Александров Парашкевов) е роден на 9 юни 1942 г. в гр. Свищов. Средното си образование получава в родния си град. Впоследствие завършва Висшия химико-технологичен институт в София.

През 1983 г. е приет за студент в Духовната академия „Св. Климент Охридски", която завършва през 1987 година.

На 13 август 1983 г. в Клисурския манастир "Св. Кирил и Методий", край Берковица, е постриган в монашество с името Амвросий от Видинския митрополит Филарет. На 19 октомври 1983 г. в Чипровския манастир „Св. Йоан Рилски" митрополит Филарет го ръкополага в йеродяконски чин.

От 1 ноември 1983 г. до 1 декември 1984 г. той служи като епархийски дякон при Видинската митрополия.

На 15 август 1984 г. в Клисурския манастир „Св. Кирил и Методий" е ръкоположен за йеромонах от Видинския митрополит Филарет. От 1 декември 1984 до 3 февруари 1988 г. йеромонах Амвросий пребивава и служи в Клисурския манастир, като заедно с това обгрижва и богослужебните нужди в различни енории към Берковското архиерейско наместничество.

По решение на Светия Синод на 29 юни 1989 г. е възведен в архимандритско достойнство от Видинския митрополит Дометиан.

От 3 февруари 1988 г. до 1 април 1994 г. архим. Амвросий е игумен на Лопушанския манастир „Св. Йоан Предтеча".

На 3 април 1994 г. в Чекотинския манастир „Св. архангел Михаил" е хиротонисан в епископски сан от Неврокопския митрополит Пимен.

По решение на Всеправославния събор, състоял се от 30 септември до 1 октомври 1998 г. в София, той е приет в каноническо църковно общение за служение в епископски сан, като му е дадена титлата „Браницки".

От месец юни 1999 г. до 1 юли 2004 г. е назначен за викарий на Видинския митрополит Дометиан и получава правото да пребивава на територията на Видинска епархия. От 1 юли 2004 г. е назначен за викарий на Врачанския митрополит Калиник.

На 17 януари 2010 г. е избран, а на 24 януари канонично утвърден за Доростолски митрополит. На 30 януари 2010 г. е въдворен на престола на Доростолска епархия.

На заседанието си на 18 юли 2013 г. Светият Синод на БПЦ-БП в пълен състав определи Негово Високопреосвещенство Доростолския митрополит Амвросий за временен Наместник на Варненския и Великопреславски престол до избирането на нов митрополит на овдовялата епрахия.

В паметта на Българската православна църква митрополит Амвросий ще остане като добър пастир, духовник и епископ, положил много труд за духовното обгрижване на Доростолска епархия.

Бог да го прости! Вечна да бъде паметта му!

 

 

 

Снимки

Доростолския митрополит Амвросий
« предишна новинаследваща новина »